Header Background

All-Americans

Baseball (Two players, two awards)

Name Class Award, Organization Year
Thom Freeman 1963 Second Team, American Association of College Baseball Coaches 1963
Nick Dell’Erario 1977 Second Team, National Association Baseball Coaches College Division 1977

Men’s Basketball (One player, two awards)

Name Class Award, Organization Year
Herb Taylor 1984 All-America, National Association of Basketball Coaches 1983
    All-America, National Association of Basketball Coaches 1984

Women’s Basketball (Seven players, 11 awards)

Name Class Award, Organization Year
Julie Roche 1991 Honorable Mention, WBCA/Kodak All-America 1991
Sarah Bonkovsky 1997 Honorable Mention, WBCA/Kodak All-America 1997
Emily King 2000 Honorable Mention, WBCA/Kodak All-America 1999
Kate McLaughlin 2001 Honorable Mention, WBCA/Kodak All-America 2001
Olivia Zurek 2005 First Team, WBCA/Kodak All-America 2005
    First Team, D3Hoops.com 2005
Meg Coffin 2008 4th Team, D3Hoops.com 2006
    Honorable Mention, WBCA/Kodak All-America 2006
    Honorable Mention, WBCA/State Farm All-America 2008
Val Beckwith 2009 Honorable Mention, WBCA/State Farm All-America 2009
    4th Team, D3Hoops.com 2009

Men’s Cross Country (14 runners, 22 awards)

Name Class Finish at NCAA Championships Year
Paul Oparowski 1978 12th 1976
    19th 1977
Greg Peters 1980 12th 1977
Kim Wettlaufer 1980 13th 1978
Tom Rooney 1981 24th 1979
    20th 1980
Paul Hammond 1982 24th 1980
Jamie Goodberlet 1985 21st 1983
Mark Hatch 1987 24th 1984
    22nd 1985
    25th 1986
Justin Freeman 1998 8th 1997
Matt Twiest 2000 9th 1997
    15th 1998
    17th 1999
Michael Danahy 2000 9th 1999
Justin Easter 2003 19th 2001
    3rd 2002
Dan Johnson 2006 13th 2005
Tully Hannan 2014 27th 2011
    5th 2012
Allen Sumrall 2016 31st 2015

Women’s Cross Country (Four runners, four awards)

Name Class Finish at NCAA Championship Year
Rebecca Watt 1985 10th 1981
Kristy Gould 1993 10th 1992
Adelia Myrick 1999 15th 1996
Kathryn Moore 2007 32nd 2006

Field Hockey (Four players, five awards)

Name Class Award, Organization Year
Janet Bursaw 1983 American Field Hockey Coaches Association (AFHCA) 1982
Susan Chick 1986 Honorable Mention, AFHCA 1985
Piep Van Heuven 1988 Second Team, Penn Monto 1987
Peggy Ficks 2001 3rd Team, National Field Hockey Coaches Association (NFHCA) 1999
    Second Team, NFCHA 2000

Football (Seven players, nine awards)

Name Class Award, Organization Year
Jim Wylie 1960 AP Little All-America, Honorable Mention 1959
Howard Vandersea 1963 AP Little All-America, 3rd Team 1962
    Paul Williamson's Little All-America 1962
Larry DiGiammarino 1982 Kodak-American Football Coaches Association College Division III 1981
Chris Hickey 1988 Honorable Mention, AP Little All-America 1986
    Honorable Mention, AP Little All-America 1987
Rob Gabbe 1988 Honorable Mention, AP Little All-America 1987
Jason Coulie 2000 Honorable Mention, USAFootball.com 1999
Frost Hubbard 2000 Honorable Mention, D3Football.com 1999

Men’s Lacrosse (Eight players, 10 awards)

Name Class Award, Organization Year
Patrick Gaughan 2002 Honorable Mention, USILA 2002
Averill Cook 2006 Honorable Mention, USILA 2004
Ryan O'Connor 2006 Honorable Mention, USILA 2006
Kevin Helm 2012 Honorable Mention, USILA 2012
Rob Highland 2013 Honorable Mention, USILA 2013
Jack Allard 2016 Honorable Mention, USILA 2015
    Honorable Mention, USILA 2016
Charlie Fay 2017 Second Team, USILA 2015
    Second Team, USILA 2016
Fred Ulbrick 2017 Honorable Mention, USILA 2016

Women’s Lacrosse (18 players, 25 awards)

Name Class Award, Organization Year
Carolyn Campbell 1983 U.S. Women’s Lacrosse Association (USWLA) 1983
Gabriella Fodor 1988 Second Team, Brine-Intercollegiate Women’s Lacrosse Coaches Association (IWLCA) 1987
Jacqueline Drain 1987 Third Team, Brine-IWLCA 1987
Sarah Griffin 1989 NCAA Division III All-America 1989
Tracy Moore 1990 Second Team, Brine-IWLCA 1990
Lisa DiIorio 1991 First Team, Brine-IWLCA 1991
Brooke Oliver 1992 First Team, Brine-IWLCA 1992
Martha Macdougal 1995 First Team, Brine-IWLCA 1994
    Second Team, Brine-IWLCA 1995
Franziska Moravec 1994 Third Team, Brine-IWLCA 1994
Darcy Krzynowek 1994 Honorable Mention, USWLA 1994
Hilary Crane-Stern 1995 Third Team, Brine-IWLCA 1995
Molly McMahon 1999 Third Team, Brine-IWLCA 1998
Molly Wagner 2008 Third Team, IWLCA/US Lacrosse 2007
    Third Team, womenslacrosse.com 2007
Jenna Dannis 2012 Third Team, IWLCA/US Lacrosse 2010
    Third Team, womenslacrosse.com 2010
Joan O’Neill 2012 Second Team, IWLCA 2012
Wally Pierce 2014 Third Team, IWLCA 2013
    Second Team, IWLCA 2014
Hannah Jeffrey 2016 Third Team, IWLCA 2014
    First Team, IWLCA 2015
    First Team, IWLCA 2016

Moriah Greenstein      

2016 Third Team, IWLCA 2015
    Second Team, IWLCA 2016

Women's Rowing (15 rowers, 22 awards)

Name Class Award, Organization Year
Lisa Hamasaki 1995 USRowing Collegiate All-American 1995
Laura Allen 2002 Second Team, College Rowing Coaches Association 2002
Elizabeth Diamond 2004 First Team, Collegiate Rowing Coaches Association 2003
    Second Team, Collegiate Rowing Coaches Association 2004
Sienna Vorono 2005 Second Team, Collegiate Rowing Coaches Association 2003
Jaclyn Olson 2007 Second Team, Collegiate Rowing Coaches Association 2007
Nicole Ritchie 2009 First Team, Collegiate Rowing Coaches Association 2007
    First Team, Collegiate Rowing Coaches Association 2008
    First Team, Collegiate Rowing Coaches Association 2009
Rebecca Waldo 2011 Second Team, Collegiate Rowing Coaches Association 2009
    First Team, Collegiate Rowing Coaches Association 2010
    First Team, Collegiate Rowing Coaches Association 2011
Nora Collins 2011 First Team, Collegiate Rowing Coaches Association 2011
Elizabeth Sonshine 2012 First Team, Collegiate Rowing Coaches Association 2012
Haley Sive 2012 Second Team, Collegiate Rowing Coaches Association 2012
Gabriella Bilotta 2014 First Team, Collegiate Rowing Coaches Association 2013
    First Team, Collegiate Rowing Coaches Association 2014
Mallory Ward 2015 First Team, Collegiate Rowing Coaches Association 2013
    First Team, Collegiate Rowing Coaches Association 2015
Heather Monty 2014 First Team, Collegiate Rowing Coaches Association 2014

Jenna Armstrong 2015 First Team, Collegiate Rowing Coaches Association 2015
Olivia Stockly 2018 First Team, Collegiate Rowing Coaches Association 2016

Men’s Alpine Skiing (Three skiers, five awards)

Name Class Event, Finish at NCAAs Year
Sean Clark 1997 Giant Slalom, 3rd 1995
Kyle Hildebrand 2002 Slalom, 7th 1999
    Giant Slalom, 6th 2001
    Slalom, 2nd 2001
Ben Manter 2011 Slalom, 10th 2010

Women’s Alpine Skiing (One skier, one award)

Name Class Event, Finish at NCAAs Year
Kim Rogers 2003 Giant Slalom, 10th 2001

Men’s Nordic Skiing (Five skiers, seven awards)

Name Class Event, Finish at NCAAs Year
Reid Lutter 1991 U.S. Ski Association All-America 1991
Justin Freeman 1998 10K Classic, 3rd 1997
    10K Classic, 6th 1998
David Chamberlain 1998 10K Classic, 6th 1997
    15K Freestyle, 6th 1997
Justin Easter 2003 20K Classic, 5th 2003
Sylvan Ellefson 2009 10K Freestyle, 4th 2008

Women’s Nordic Skiing (One skier, two awards)

Name Class Organization Year
Nancy Ingersoll 1978 U.S. Ski Association 1978
    AIAW Cross Country 1978

Men’s Soccer (Two players, two awards)

Name Class Organization Year
Bob Thompson 1965 National Soccer Coaches Association of America (NSCAA) College Division 1964
Andy Apstein 2000 First Team, NSCAA/Adidas 1999

Women’s Soccer (Six players, nine awards)

Name Class Organization Year
Bethany Maitland 1989 3rd Team, National Soccer Coaches Association of America (NSCAA) 1988
Colleen O'Brien 1992 Second Team, NSCAA All-America 1990
    First Team, NSCAA All-America 1991
Amy Brunner 1994 First Team, NSCAA/Umbro 1993
Jenna-Marie Maconochie 1994 Second Team, NSCAA/Umbro 1993
Kate O’Malley 2000 First Team, NSCAA/Umbro 1996
    Third Team, NSCAA/Umbro 1997
Meg Coffin 2007 Second Team, NSCAA All-America 2005
  2007 Third Team, NSCAA All-America 2006

Softball (One player, one award)

Name Class Award, Organization Year
Colleen O'Brien 1992 Second Team, National Fastpitch Coaches Association  1989

Men’s Squash (Three players, 11 awards, 2 national championships)

Name Class Organization Year
Ricky Weisskopf 2008 Second Team (Top 32 at CSA Nationals) 2005
    Second Team (Top 16 at CSA Nationals) 2006
    Second Team (Top 16 at CSA Nationals) 2007
    First Team (Top 16 at CSA Nationals) 2008
Ahmed Abdel Khalek 2016 First Team CSA All-American (Semifinalist) 2013
    First Team CSA All-American (National Champion) 2015
    First Team CSA All-American (National Champion) 2016
Ahmed Hatata 2017 Second Team CSA All-American 2014
    First Team CSA All-American (Quarterfinalist) 2015
    Second Team CSA All-American 2016
    First Team CSA All-American (Quarterfinalist) 2017

Women’s Squash (Two players, three awards)

Name Class Organization/Honor Year
Aisha Shah 2002 Women’s Intercollegiate Squash Association (WISA), Honorable Mention 2001
    Women’s Intercollegiate Squash Association (WISA), Second Team 2002
Nessrine Ariffin 2015 College Squash Association (CSA), Second Team 2012

 

 

Men's Swimming and Diving (10 athletes, 30 awards)

Name Class Event, Finish at NCAAs Year
Dave Collins 1994 200 Breaststroke 1991
David Burke 1999 1-Meter Diving, 15th 1997
    3-Meter Diving, 15th 1997
Andrew Hastings 2002 1-Meter Diving, 4th 1999
    3-Meter Diving, 7th 1999
    1-Meter Diving, 5th 2000
    3-Meter Diving, 4th 2000
    1-Meter Diving, 5th 2001
    3-Meter Diving, 13th 2001
    3-Meter Diving, 9th 2002
Erik Baker 2006 1-Meter Diving, 5th 2004
Andrew Briggs 2015 200 Medley Relay, 14th 2015
    400 Medley Relay, 12th 2015
Matthew Gagne 2015 200 Medley Relay, 14th 2015
    400 Medley Relay, 12th 2015
Riley Ewing 2018 200 Medley Relay, 14th 2015
    400 Medley Relay, 12th 2015
    200 Medley Relay, 12th 2017
    400 Medley Relay, 13th 2017
    100 Backstroke, 15th 2017
Teddy Pender       2018    200 Medley Relay, 14th             2015
    400 Medley Relay, 12th 2015
    200 Medley Relay, 12th 2017
    100 Butterfly, 16th 2017
    400 Medley Relay, 13th 2017
    100 Freestyle, 11th 2017
Dan Walpole 2017 200 Medley Relay, 12th 2017
    400 Medley Relay, 13th 2017
Jonathan Depew 2018 200 Medley Relay, 12th 2017
    400 Medley Relay, 13th 2017

Women's Swimming and Diving (22 athletes, 101 awards)

Name Class Event, Finish at NCAAs Year
Melinda Wheeler 1988 200 Breaststroke 1984
Katie Moran 1993 400 IM 1992
Melissa Sander 1996 100 Butterfly 1995
    200 Butterfly 1995
    100 Butterfly 1996
    200 Butterfly 1996
Denby Johnson 1998 200 Freestyle 1998
Vanessa Williamson  2005 200 Butterfly, 7th 2002
    100 Butterfly, 5th 2003
    200 Butterfly, 2nd 2003
    100 Butterfly, 3rd 2004
    200 Butterfly, 2nd 2004
    200 IM, 12th 2005
    100 Butterfly, 3rd 2005
    200 Butterfly, 4th 2005
Kara Seaton 2005 1-Meter Diving, 6th 2003
    3-Meter Diving, 8th 2003
    1-Meter Diving, 3rd 2004
    3-Meter Diving, 6th 2004
    1-Meter Diving, 4th 2005
    3-Meter Diving, 6th 2005
Kelsey Lamdin 2009 1-Meter Diving, 16th 2006
    3-Meter Diving, 6th 2006
    1-Meter Diving, 5th 2007
    3-Meter Diving, 13th 2007
    1-Meter Diving, 11th 2008
    3-Meter Diving, 7th 2008
    1-Meter Diving, 10th 2009
    3-Meter Diving, 6th 2009
Katelyn Drake 2010 200 Backstroke, 14th 2008
    100 Backstroke, 15th 2009
Sara Daher 2017 200 IM, 6th 2014
    400 IM, 5th 2014
    200 Backstroke, 13th 2014 
    800 Freestyle Relay, 10th 2014
    200 IM, 8th 2015
    200 Freestyle Relay, 13th           2015
    400 IM, 6th 2015
    400 Medley Relay, 12th 2015
    800 Freestyle Relay, 9th 2015
    200 Backstroke, 12th 2015
    400 Freestyle Relay, 11th 2015
    200 IM, 2nd 2016
    400 IM, 8th 2016
    400 Medley Relay, 10th 2016
    800 Freestyle Relay, 11th 2016
    200 Backstroke, 15th 2016
    400 Freestyle Relay, 11th 2016
    200 IM, 5th 2017
    200 Freestyle Relay, 12th 2017
    800 Freestyle Relay, 9th 2017
    100 Backstroke, 8th 2017
    200 Backstroke, 6th 2017 
    400 Freestyle Relay, 10th 2017
Julia Smachlo 2017    500 Freestyle, 15th 2014
    1,650 Freestyle, 15th 2014
    800 Freestyle Relay, 10th 2014
    1,650 Freestyle, 11th 2015
    800 Freestyle Relay, 9th 2015
Caroline Depew 2016 800 Freestyle Relay, 10th 2014
    400 Medley Relay, 12th 2015
    800 Freestyle Relay, 9th 2015
    400 Freestyle Relay, 11th 2015
    800 Freestyle Relay, 11th 2016
    400 Freestyle Relay, 11th 2016
Lindsey Prelgovisk 2016 800 Freestyle Relay, 10th 2014
    100 Butterfly, 14th 2015
    400 Medley Relay, 12th 2015
    400 Freestyle Relay, 11th 2015
    200 IM, 12th 2016
    200 Medley Relay, 10th 2016
    100 Butterfly, 10th 2016
    400 Medley Relay, 10th 2016
    800 Freestyle Relay, 11th 2016
    400 Freestyle Relay, 11th 2016
Whitney Paine 2016 200 Freestyle Relay, 13th 2015
    400 Medley Relay, 12th 2015
    200 Medley Relay, 10th 2016
    400 Medley Relay, 10th 2016
Logan McGill 2018 200 Freestyle Relay, 13th 2015
    100 Butterfly, 12th 2015
    400 Freestyle Relay, 11th 2015
    200 Medley Relay, 10th 2016
    800 Freestyle Relay, 11th 2016
    400 Freestyle Relay, 11th 2016
    200 Freestyle Relay, 12th 2017
    800 Freestyle Relay, 9th 2017
    400 Freestyle Relay, 10th 2017
Anabel Carter 2018 200 Freestyle Relay, 13th 2015
    200 Freestyle Relay, 12th 2017
Nell Houde 2018 800 Freestyle Relay, 9th 2015
Melissa Paione 2016 400 Medley Relay, 10th 2016
Hope Logan 2018 400 IM, 15th 2016
Kristy Prelgovisk 2019 200 Medley Relay, 10th 2016
Lucy Faust 2019 800 Freestyle Relay, 9th 2017
Monica Sears 2020 200 Freestyle, 12th 2017
    800 Freestyle Relay, 9th 2017
    400 Freestyle Relay, 10th 2017
Janika Ho 2020 200 Freestyle Relay, 12th 2017
    100 Butterfly, 12th 2017
    400 Freestyle Relay, 10th 2017

Men’s Tennis (12 players, 27 awards, 1 NCAA singles champion, 1 NCAA doubles championship)

Name Class Singles/Doubles, Result Year
Buddy Schultz 1981 Singles, NCAA Finals 1981
Paul Gastonguay 1989 Singles, NCAA Quarterfinals 1989
Will Boe-Wiegaard 2006 Singles, NCAA Round of 16 2003
    Singles, NCAA First Round (8th seed) 2004
    Singles, NCAA Finals (4th seed) 2005
    Singles, NCAA Champion (Unseeded) 2006
    Doubles, NCAA Quarterfinals 2006
Tristan Beach 2006 Doubles, NCAA Quarterfinals 2006
Ben Stein 2009 Doubles, NCAA Semifinals 2008
    Doubles, ITA Small College Nationals, 4th Place 2008
    Singles, NCAA Finals 2009
    Doubles, NCAA Champion 2009
Amrit Rupasinghe 2010 Doubles, NCAA Semifinals 2008
    Doubles, ITA Small College Nationals, 4th Place 2008
    Doubles, NCAA Champion 2009
Matt Bettles 2013 Singles, NCAA 2nd Round 2011
    Doubles, NCAA Quarterfinals 2012
    Doubles, NCAA Quarterfinals 2013
Rob Crampton 2013 Singles, NCAA Semifinals 2012
    Doubles, NCAA Quarterfinals 2012
    Singles, NCAA Round of 16 2013
    Doubles, NCAA Quarterfinals 2013
Timmy Berg 2014 Doubles, NCAA Finals 2014
Pierre Planche 2015 Doubles, NCAA Finals 2014
    Doubles, ITA Small College Nationals, Quarterfinalist 2014
Chris Ellis 2017 Doubles, ITA Small College Nationals, Quarterfinalist 2014
Ben Rosen 2018 Singles, NCAA Quarterfinals 2016

Men's Indoor Track & Field (40 athletes, 47 awards, 8 NCAA champions)

Name Class Event, Finish at NCAAs Year
Jamie Goodberlet 1985 1,500-Meter Run, 2nd 1985
Paul Slovenski 1985 Pole Vault, Tied for 4th 1985
John Fitzgerald 1987 5,000-Meter Run, NCAA Champion 1986
    5,000-Meter Run, 5th 1987
Matt Schecter 1989 High Jump, Tied for 4th 1986
    High Jump, 5th 1988
    High Jump, NCAA Champion 1989
Peter Goodrich 1989 35-pound weight throw, 2nd 1989
Nat Wheatley 1991 35-pound weight throw, 6th 1991
Joe Welch 1993 35-pound weight throw, 6th 1992
    35-pound weight throw, 4th 1993
Paul Kolter 1997 35-pound weight throw, 2nd 1997
Spencer Potter 1997 35-pound weight throw, 4th 1997
Billy McEvila 1999

35-pound weight throw, NCAA Champion      

1998
Lucas Adams 2000    35-pound weight throw, 6th 1998
    35-pound weight throw, 3rd 1999
    35-pound weight throw, 2nd 2000
Matt Twiest 2000 1,500-Meter Run, 6th 1998
Mike Danahy 2000 5,000-Meter Run, 3rd 1999
Jamie Sawler 2002 35-pound weight throw, NCAA Champion 2002
Jesse Carney 2003 35-pound weight throw, 8th 2003
Scott Cooper 2005 35-pound weight throw, 7th 2004
Joel Anderson 2005 5,000-Meter Run, 7th 2005
Dustin Gauthier 2005 35-pound weight throw, 8th 2005
Joe Northrup 2005 4×400 Relay, 7th 2005
Joel Colony 2006 4×400 Relay, 7th 2005
Sam Thomas 2007 4×400 Relay, 7th 2005
Mitch Krauss 2005 4×400 Relay, 7th 2005
Adam Macbeth 2006 55-Meter hurdles, 7th 2006
Noah Gauthier 2008 35-pound weight throw, 8th 2007
    35-pound weight throw, NCAA Champion 2008
Chris Murtagh 2011 35-pound weight throw, 5th 2011
Ethan Waldman 2011 Shot put, 6th 2011
David Pless 2013 Shot put, NCAA Champion 2011
    Shot put, NCAA Champion 2012
    35-pound weight throw, 5th 2012
    35-pound weight throw, 2nd 2013
    Shot Put, NCAA Champion 2013
James LePage 2013 Distance Medley Relay, 3rd 2012
    800-Meter Run, 4th 2013
Nick Barron 2013 Distance Medley Relay, 3rd 2012
Noah Graboys 2014 Distance Medley Relay, 3rd 2012
    Distance Medley Relay, 6th 2014
Ben Levy 2014 Distance Medley Relay, 3rd 2012
    Distance Medley Relay, 6th 2014
Sean Enos 2015 35-pound weight throw, 8th 2014
 
Shot Put, 2nd 2014
    35-pound weight throw, 5th 2015
    Shot Put, 6th 2015
John Stansel 2015 Distance Medley Relay, 6th 2014
    Mile, 7th 2015
Mark McCauley 2015 Distance Medley Relay, 6th 2014
    Distance Medley Relay, 8th 2015
Eric Wainman 2015 Heptathlon, 3rd 2015
Gregg Heller 2016 Distance Medley Relay, 8th 2015
Patrick Griffin         2017 Distance Medley Relay, 8th 2015
Rob Flynn 2018 Distance Medley Relay, 8th 2015
Nick Margitza 2016 Shot Put, 6th 2016
Adedire Fakorede        2018 35-pound weight throw, 3rd

2016 

    35-pound weight throw, 4th 2017

Men’s Outdoor Track and Field (32 athletes, 59 awards, nine NCAA champions)

Name Class Event, Finish at NCAAs Year
Russell “Ossie” Chapman   1930 800 yards, High All-American 1930
Anton Kishon 1937 Hammer Throw, NCAA University Division National Champion 1935
Wayne Pangburn 1966 Hammer Throw, NCAA College Division, National Champion 1965
    Hammer Throw, NCAA College Division, National Champion 1966
Bob Cedrone 1976 Hammer Throw, NCAA College Division, 5th 1975
    Hammer Throw, NCAA College Division, 2nd 1976
Paul Oparowski 1978 10,000-Meter Run, 5th 1978
Bill Tyler 1980 800-Meter Run, 3rd 1979
    800-Meter Run, 3rd 1980
Kim Wettlaufer 1980 5,000-Meter Run, 5th 1980
Zane Rodriguez 1981 Javelin, 6th 1980
Mark Miller 1981 Hammer Throw, NCAA Champion 1981
Paul Hammond 1982 3,000-Meter Steeplechase, 6th 1979
    5,000-Meter Run, 6th 1982
Thomas Rooney 1981 5,000-Meter Run, 6th 1981
Steve Ryan 1983 Javelin, NCAA Champion 1983
Jamie Goodberlet 1985 1,500-Meter Run 1985
John Fitzgerald 1987 5,000-Meter Run, 8th 1985
    5,000-Meter Run, 3rd 1986
    10,000-Meter Run, NCAA Champion 1987
Peter Goodrich 1989 Hammer Throw, 6th 1987
    Hammer Throw, 8th 1988
    Discus, 8th 1988
    Hammer Throw, 5th 1989
Joe Welch 1994 Hammer Throw, 7th 1993
    Hammer Throw, 8th 1994
Paul Kolter 1997 Hammer Throw, 4th 1997
Lucas Adams 2000 Hammer Throw, 4th 1999
    Hammer Throw, 5th 2000
Mike Danahy 2000 10,000-Meter Run, 5th 1999
    10,000-Meter Run, 6th 2000
Matt Twiest 2000 3,000-Meter Steeplechase, 4th 1999
Jaime Sawler 2002 Hammer Throw, 4th 2001
    Hammer Throw, NCAA Champion 2002
Justin Easter 2003 3,000-Meter Steeplechase, 7th 2000
    3,000-Meter Steeplechase, 3rd 2001
    3,000-Meter Steeplechase, NCAA Champion 2002
    3,000-Meter Steeplechase, NCAA Champion 2003
Joe Northrup 2005 Decathlon, 8th 2003
    Decathlon, 7th 2004
Matt Ondra 2004 Pole Vault, Three-way tie for 4th 2004
Scott Cooper 2005 Hammer Throw, 7th 2004
Noah Gauthier 2008 Hammer Throw, 5th 2007
Richard McNeil 2010 Hammer Throw, 5th 2008
    Hammer Throw, 8th 2009
    Hammer Throw, 5th 2010
Chris Murtagh 2011 Hammer Throw, 7th 2011
David Pless 2013 Shot Put, 8th 2011
    Discus Throw, 3rd 2012
    Shot Put, 4th 2012
    Discus Throw, 7th 2013
    Shot Put, 2nd 2013
David Hardison 2013 Decathlon, 5th 2013
Sean Enos 2015 Discus Throw, 4th 2013
    Hammer Throw, 4th 2014
    Discus Throw, 4th 2014
    Discus Throw, 7th 2015
    Hammer Throw, 2nd 2015
Eric Wainman 2015 Decathlon, 3rd 2015

Women’s Indoor Track and Field (25 athletes, 46 awards, one NCAA champion)

Name Class Event, Finish at NCAAs Year
Camille McKayle 1985 Triple Jump, 6th 1985
Andrea Kincannon 1987 Long Jump, 5th 1986
    400-Meter dash, 4th 1986
Anne Millham 1989 55-Meter dash, 4th 1989
Romalda Clark 1990 3,000-Meter Run, 3rd 1989
    3,000-Meter Run 1990
Alexis Steinrauf 1996 5,000 Meters, 5th 1994
Kelley Puglisi 2003 1,500 Meters, 6th 2003
Liz Wanless 2004 Shot Put, 2nd 2003
    Shot Put, NCAA Champion 2004
Keelin Godsey 2006 20-pound Weight Throw, 2nd 2004
    Shot Put, 4th 2004
    20-pound Weight Throw, 2nd 2005
    Shot Put, 2nd 2005
    20-pound Weight Throw, 2nd 2006
    Shot Put, 2nd 2006
Kathryn Moore 2007 Distance medley relay, 8th
2007
Jennifer Caban 2007 Distance medley relay, 8th 2007
Izzy Alexander 2009 Distance medley relay, 8th
2007
    800-Meter Run, 6th
2008
    800-Meter Run, 5th
2009
Katie Bash 2010 Distance medley relay, 8th 2007
Vantiel Elizabeth Duncan 2010 20-pound Weight Throw, 8th 2008
    20-pound Weight Throw, 6th 2009
    20-pound Weight Throw, 2nd 2010
    Shot Put, 7th 2010
Tina Tobin 2012 Distance Medley Relay, 8th 2012
Elizabeth Arens 2013 Distance Medley Relay, 8th 2012
Kallie Nixon 2014 Distance Medley Relay, 8th 2012
    Distance Medley Relay, 5th 2014
Sarah Fusco 2015 Distance Medley Relay, 8th 2012
    Distance Medley Relay, 5th 2014
    Distance Medley Relay, 8th 2015
Isabelle Unger 2016 Distance Medley Relay, 5th 2014
Claire Markonic 2017 Distance Medley Relay, 5th 2014
    Distance Medley Relay, 8th 2015
    Distance Medley Relay, 4th 2017
Elena Jay 2015 Distance Medley Relay, 8th 2015
Jessica Wilson 2017 Distance Medley Relay, 8th 2015
    Distance Medley Relay, 4th 2017
    3,000-Meter Run, 5th 2017
Sally Ceesay 2018 Triple Jump, 8th 2016
    Triple Jump, 7th 2017
Allison Hill 2017 200-Meter Dash, 5th 2017
Ayden Eickhoff 2019 Distance Medley Relay, 4th 2017
Sarah Rothmann 2019 Distance Medley Relay, 4th 2017

Women’s Outdoor Track and Field (13 athletes, 29 awards, 3 NCAA champions)

Name Class Event, Finish at NCAAs Year
Sarah Dominick 1995 800-Meter Run, 6th 1992
Faye Holmes 1995 Hammer Throw, 7th 1994
Heather Bumps 1997 Javelin, 4th 1995
    Javelin, 3rd 1996
    Javelin, 8th 1997
Abby Anthony 2003 10,000-Meter Run, 6th 2000
Kelley Puglisi 2003 1,500-Meter Run, 3rd 2002
    1,500-Meter Run, 5th 2003
Liz Wanless 2004 Shot Put, 2nd 2003
    Shot Put, NCAA Champion 2004
Keelin Godsey 2006 Hammer Throw, 3rd 2003
    Hammer Throw, 2nd 2004
    Shot Put, 3rd 2004
    Discus, 4th 2004
    Hammer Throw, NCAA Champion 2005
    Shot Put, 2nd 2005
    Discus, 2nd 2005
    Discus, 4th 2006
    Hammer Throw, NCAA Champion 2006
    Shot Put, 2nd 2006
Kathryn Moore 2007 3,000-Meter Steeplechase, 8th 2006
    3,000-Meter Steeplechase, 6th 2007
Izzy Alexander 2009 400-Meter Hurdles, 6th 2008
    400-Meter Hurdles, 6th 2009
Vantiel Elizabeth Duncan 2010 Hammer Throw, 5th 2008
    Shot Put, 3rd 2010
Kallie Nixon 2014 3,000-Meter Steeplechase, 5th 2014
Allison Hill 2017 100-Meter Hurdles, 7th 2016
Sally Ceesay 2018 Triple Jump, 8th 2016

Volleyball (Three players, three awards)

Name Class Award, Organization Year
Rachel Clayton 1990 Second Team, American Volleyball Coaches Association (AVCA) 1989
Amanda Colby 2000 Second Team, AVCA 1999
Liz Wanless 2004 Third Team, AVCA 2003