Header Background

67 Bates student-athletes named NESCAC Spring All-Academic

HADLEY, Mass. -- Sixty-seven student-athletes from Bates College were named Spring 2011 All-Academic selections by the New England Small College Athletic Conference, announced by the NESCAC on Monday.

To be eligible, a student must be a sophomore, junior or senior, a varsity letter-winner and have maintained a cumulative grade point average of 3.35 or better.

Bates' impressive list of honorees includes a Bates-record 10 Bobcats who have also been named to NESCAC All-Conference teams in their respective sports this season. They are, in alphabetical order:

  • Sophomore men's tennis All-American Matthew Bettles (Taunton, England);
  • Jenna Dannis (Milford, N.H.), a junior midfielder on the women's lacrosse team;
  • Allison DiSalvo (Lowell, Mass.), a junior on the NCAA national runner-up women's rowing team;
  • Linnea Fulton (Bristol, R.I.), a sophomore defender on the women's lacrosse team;
  • Sara Ellen Godek (Gilford, N.H.), a senior thrower on the women's outdoor track and field team;
  • Anthony Haeuser (South Portland, Maine), a sophomore hurdler on the men's outdoor track and field team;
  • Michael Jiang (Madison, Conn.), a junior sprinter on the men's outdoor track and field team;
  • Dana Lindauer (Needham, Mass.), a senior long sprinter on the women's outdoor track and field team, who is also the female recipient of the 2011 Milton L. Lindholm Scholar-Athlete Award for maintaining the highest cumulative grade point average among varsity student-athletes;
  • Joan O'Neill (Westwood, Mass.), a junior attacker on the women's lacrosse team;
  • Haley Sive (Glenville, N.Y.), a junior on the NCAA national runner-up women's rowing team; and
  • Ryan Sonberg (Windsor, Conn.), a sophomore shortstop on the baseball team.

Bates' list also includes 13 seniors who are repeat NESCAC All-Academic awardees from the 2010 spring season (sophomores became eligible for NESCAC All-Academic honors in the 2010-11 academic year): Tristan Black-Ingersoll, Harry Chung, Godek, Emily Howe, Jennifer Krupski, Lindauer, Cody Newman, Ellen Patterson, Hannah Richardson, Jacob Simon, Benjamin Taska, Luke Wamboldt and Emma White. All 13 of these student-athletes were among the 28 members of Bates' Class of 2011 who were inducted into the Bates Scholar-Athlete Society on May 28.

View the Spring 2011 NESCAC All-Academic news release

Listed below are Bates' 67 honorees:

Erin Augulewicz

Women’s Outdoor Track & Field

So.

Eliot, Maine

Kiely Barnard-Webster

Softball

Jr.

Bethesda, Md.

Matthew Bettles

Men’s Tennis

So.

Taunton, England

Myles Black-Ingersoll

Men’s Outdoor Track & Field

So.

Concord, N.H.

Tristan Black-Ingersoll

Men’s Outdoor Track & Field

Sr.

Concord, N.H.

Erika Blauth

Women’s Tennis

Jr.

Camden, Maine

Jenn Brallier

Women’s Lacrosse

So.

Chambersburg, Pa.

Ashley Brunk

Women’s Tennis

So.

Phoenix, Ariz.

Molly Bruzzese

Women’s Outdoor Track & Field

So.

West Hartford, Conn.

Charles Carey

Men’s Rowing

So.

Lincoln, Mass.

Harry Chung

Men’s Rowing

Sr.

Naperville, Ill.

Sean Colligan

Men’s Outdoor Track & Field

Jr.

Goffstown, N.H.

Timothy J. Crutchfield

Men’s Lacrosse

So.

Concord, N.H.

Lindsay Cullen

Women’s Outdoor Track & Field

So.

Newburyport, Mass.

Jenna Dannis

Women’s Lacrosse

Jr.

Milford, N.H.

Allison DiSalvo

Women’s Rowing

Jr.

Lowell, Mass.

Carrie Dillaway

Women’s Rowing

So.

Woodbridge, Conn.

Casey Dropkin

Women’s Outdoor Track & Field

Jr.

Waterville Valley, N.H.

Alicia Fannon

Women’s Outdoor Track & Field

So.

Haverhill, Mass.

Lauren Farnsworth

Women’s Outdoor Track & Field

So.

South Royalton, Vt.

Linnea Fulton

Women’s Lacrosse

So.

Bristol, R.I.

Sara Ellen Godek

Women’s Outdoor Track & Field

Sr.

Gilford, N.H.

Lauren Hadiaris

Women’s Rowing

So.

Cape Elizabeth, Maine

Anthony Haeuser

Men’s Outdoor Track & Field

So.

South Portland, Maine

Nora Hanagan

Women’s Outdoor Track & Field

So.

Singapore

David Hardison

Men’s Outdoor Track & Field

So.

South Portland, Maine

Luke Harmeling

Men’s Outdoor Track & Field

Jr.

North Reading, Mass.

Erin Harmon

Women’s Lacrosse

So.

Annapolis, Md.

Jacquelyn Holmes

Women’s Tennis

So.

Harvard, Mass.

Emily Howe

Women’s Lacrosse

Sr.

Carlisle, Mass.

Adrienne Jaeger

Women’s Tennis

So.

Bath, Maine

Michael Jiang

Men’s Outdoor Track & Field

Jr.

Madison, Conn.

Gwynneth Johnson

Women’s Outdoor Track & Field

Jr.

Portland, Ore.

Mollie Kervick

Softball

So.

Windsor Locks, Conn.

Jennifer Krupski

Women’s Outdoor Track & Field

Sr.

Foxborough, Mass.

Kirsten Laaspere

Women’s Rowing

Sr.

Londonderry, N.H.

Kerri Leonhardt

Women’s Outdoor Track & Field

Sr.

Milford, N.J.

Elise Levesque

Women’s Outdoor Track & Field

So.

West Simsbury, Conn.

Dana Lindauer

Women’s Outdoor Track & Field

Sr.

Needham, Mass.

Leah Maciejewski

Softball

Jr.

Tewksbury, Mass.

Peter K. Miller

Men’s Rowing

Jr.

Philadelphia, Pa.

Molly Nelson

Women’s Outdoor Track & Field

Sr.

Albuquerque, N.M.

Cody Newman

Men’s Lacrosse

Sr.

Montclair, N.J.

Joan O’Neill

Women’s Lacrosse

Jr.

Westwood, Mass.

Ellen Patterson

Women’s Rowing

Sr.

St. Louis Park, Minn.

John Graham Pearsall

Men’s Outdoor Track & Field

So.

Guilford, Maine

Caroline Pierce

Women’s Lacrosse

Jr.

Weston, Mass.

Taylor Piers

Women’s Outdoor Track & Field

Jr.

Falmouth, Maine

Kristen Poulin

Women’s Outdoor Track & Field

So.

Freeport, Maine

Lisa Reedich

Women’s Outdoor Track & Field

So.

Harvard, Mass.

Margaret Reilly

Women’s Lacrosse

Jr.

Wellesley, Mass.

Hannah Richardson

Women’s Rowing

Sr.

Concord, Mass.

Don Janith Rupasinghe

Men’s Outdoor Track & Field

So.

Colombo, Sri Lanka

Ellen Schneider

Women’s Outdoor Track & Field

So.

Madison, Conn.

Jacob Simon

Baseball

Sr.

Waterford, Conn.

Haley Sive

Women’s Rowing

Jr.

Glenville, N.Y.

Amanda Solch

Women’s Outdoor Track & Field

So.

Mountain Lakes, N.J.

Ryan Sonberg

Baseball

So.

Windsor, Conn.

Benjamin Taska

Men’s Outdoor Track & Field

Sr.

Lowell, Vt.

Paul Troiano

Men’s Lacrosse

So.

Winchester, Mass.

Catherine Tuttle

Women’s Rowing

So.

Pittsford, N.Y.

Karen Ullmann

Softball

Jr.

Ramsey, N.J.

Rebecca Waldo

Women’s Rowing

Sr.

Dracut, Mass.

Luke Wamboldt

Baseball

Sr.

Sunderland, Mass.

Emma White

Women’s Rowing

Sr.

Bainbridge Island, Wash.

Andrew Wortham

Men’s Outdoor Track & Field

So.

Newton, Mass.

Victoria Zapack

Women’s Rowing

So.

Charlotte, N.C.