Header Background

62 Bobcats earn NESCAC Winter All-Academic honors

HADLEY, Mass. -- Sixty-two Bates College students from Bates’ winter sports teams have received 2011-12 NESCAC Winter Academic honors, announced today by the New England Small College Athletic Conference.

To be honored, a student-athlete must have reached sophomore academic standing and be a varsity letter winner with a cumulative grade point average of at least 3.35. A transfer student must have completed one year of study at the institution. Beginning with the 2010-11 academic year, sophomores are eligible to receive recognition on the All-Academic team.

Among a plethora of standout athletes on Bates’ list is one All-America performer in her sport, women's track and field team sophomore Kallie Nixon (Medfield, Mass.). Below is Bates' complete list of honorees.

2011-12 NESCAC Winter All-Academic Team

Abigail Alexander Women's Indoor Track & Field So. Harvard, Mass.
Erin Augulewicz Women's Indoor Track & Field Jr. Eliot, Maine
Allie Beaulieu Women's Basketball Jr. Swampscott, Mass.
Myles Black-Ingersoll Men's Indoor Track & Field Jr. Concord, N.H.
Merrill Brady Women's Indoor Track & Field So. Concord, Mass.
Blaine Brown Women's Swimming & Diving Jr. Nashville, Tenn.
Leah Burke Women's Swimming & Diving Jr. Bedford, N.H.
Elizabeth Carleton Women's Indoor Track & Field Sr. Westborough, Mass.
Anne Carroll Women's Alpine Skiing So. Wellesley, Mass.
Ben Chebot Men's Indoor Track & Field Sr. Newton, Mass.
Sarah Chari Women's Indoor Track & Field So. Newton, Mass.
Sean Colligan Men's Indoor Track & Field Sr. Goffstown, N.H.
Mollie Corcoran Women's Swimming & Diving So. Waterbury, Conn.
Lindsay Cullen Women's Indoor Track & Field Jr. Newburyport, Mass.
Emily Depew Women's Swimming & Diving So. Hudson, Ohio
Lauren Dobish Women's Basketball Sr. Chambersburg, Pa.
Casey Dropkin Women's Indoor Track & Field Sr. Waterville Valley, N.H.
Rebecca Dugan Women's Indoor Track & Field Sr. Port Murray, N.J.
Tara Dugan Women's Swimming & Diving Jr. Wilton, Conn.
Sam Goldstein Men's Indoor Track & Field Sr. Memphis, Tenn.
Anthony Haeuser Men's Indoor Track & Field Jr. South Portland, Maine
Michael Hanley Men's Swimming & Diving Jr. Tolland, Conn.
Abigail Hanson Women's Swimming & Diving Sr. Sudbury, Mass.
David Hardison Men's Indoor Track & Field Jr. South Portland, Maine
Luke Harmeling Men's Indoor Track & Field Sr. North Reading, Mass.
Jessica Howard Women's Swimming & Diving Sr. Cumberland Foreside, Maine
Daniel Huston Men's Swimming & Diving So. Ramsey, N.J.
Patrick Jeffries Men's Indoor Track & Field So. Oneonta, N.Y.
Cody Jenkins Men's Swimming & Diving So. Bainbridge Island, Wash.
Gwynneth Johnson Women's Indoor Track & Field Sr. Portland, Ore.
Travis Jones Men's Swimming & Diving Jr. Ithaca, N.Y.
Nick Karlson Men's Swimming & Diving Jr. Wayland, Mass.
Meredith Kelly Women's Basketball So. Cohasset, Mass.
Juliana Kirkland Women's Indoor Track & Field Sr. Turner, Maine
Dan Kuzio Nordic Skiing Jr. Moretown, Vt.
Coleman Lieb Men's Alpine Skiing So. Ray Brook, N.Y.
Carole Lupi Women's Swimming & Diving Sr. Branford, Conn.
Jarret McKallagat Men's Indoor Track & Field So. Berkeley Heights, N.J.
Lucas Milliken Nordic Skiing Jr. North Yarmouth, Maine
Amanda Moore Women's Swimming & Diving So. Shaker Heights, Ohio
Kallie Nixon Women's Indoor Track & Field So. Medfield, Mass.
Tara Notarianni Women's Indoor Track & Field So. Johnston, R.I.
Taryn O’Connell Women's Basketball Jr. Georgetown, Mass.
Meg Ogilvie Women's Indoor Track & Field So. Hopedale, Mass.
Graham Pearsall Men's Indoor Track & Field Jr. Guilford, Maine
Matthew Perejda Men's Alpine Skiing So. Newry, Maine
Taylor Piers Women's Indoor Track & Field Sr. Falmouth, Maine
Kristen Poulin Women's Indoor Track & Field Jr. Freeport, Maine
Lisa Reedich Women's Indoor Track & Field Jr. Harvard, Mass.
Ellen Schneider Women's Indoor Track & Field Jr. Madison, Conn.
Gretchen Sellegren Nordic Skiing Jr. Bozeman, Mont.
Gabrielle Sergi Women's Swimming & Diving So. Newburyport, Mass.
Natalie Shribman Women's Indoor Track & Field So. Pittsburgh, Pa.
Santina Snow Women's Swimming & Diving So. Pittston, Maine
Richard Sullivan Men's Swimming & Diving Sr. Westfield, Mass.
Emily Tato Women's Swimming & Diving Sr. Chatham, N.J.
Devin Tatro Women's Indoor Track & Field So. Haverhill, Mass.
Matthew Valles Men's Indoor Track & Field Jr. Barrington, R.I.
Emily White Women's Swimming & Diving So. Chestnut Hill, Mass.
Ken Whitney Men's Indoor Track & Field Jr. West Hartford, Conn.
Andrew Wortham Men's Indoor Track & Field Jr. Newton, Mass.
Catherine Zingale Women's Swimming & Diving Jr. Sudbury, Mass.